رییس دادگستری شهرستان بهبهان:

«سرقت» و «توهین» در صدر جرایم کیفری و حقوقی بهبهان قرار دارند

به مناسبت هفته قوه قضائیه، نشست خبری خبرنگاران بهبهان با رییس دادگستری این شهرستان برگزار شد.
کد خبر : 6064
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ - ۲۲:۲۴

بهبهان آنلاین:

علی اسکندری در این نشست اظهارداشت: خبرنگاران زبان گویای مردم هستتد وهفته قوه قضائیه فرصتی برای بیان عملکرد  این دستگاه و قدردانی از تلاش های  قضات وسایر پرسنل دادگستری است.

رئیس دادگستری بهبهان پیشگیزی ازوقوع جرم رااولویت دانست چون پیشگیری بهترازدرمان است.

وی هدف دوم را برخورد قاطع با مخلان نظم عمومی و خصوصی برشمرد وگفت: مسامحه ای نخواهیم داشت.

اسکندری اولویت سوم راتعیین تکلیف پرونده های کیفری وحقوقی در جهت کاهش اطاله دادرسی بیان کرد.

صیانت از کرامت انسانی وحقوق شهروندی وتکریم ارباب رجوع وتلاش دربرقراری عدالت و دفاع از مظلومان دیگر اولویت های دستگاه قضایی بود که اسکندری برآنها تاکیدنمود.

وی  افزود:: برخی پرونده ها زمان براست و شهروندان در این خصوص همکاری کنند

اسکندری درادامه  از افزایش ورودی پرونده‌ها به دادگستری بهبهان در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ خبر داد و ۵ جرم نخست این شهرستان رابیان کرد.

علی اسکندری اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ بیش از ۶۰ هزار پرونده به دادگستری بهبهان واصل شده که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

رئیس دادگستری بهبهان با اشاره به عملکرد دستگاه قضا در بهبهان گفت: دادرسی الکترونیک یا دادگاه برخط از جمله اقدامات قوه قضاییه در راستای هوشمندسازی فرآیند قضایی و توجه به حقوق شهروندی است.

وی افزود: در شهرستان بهبهان زیرساخت لازم برای برگزاری دادگاه آنلاین فراهم شده است و با رضایت طرفین و تشخیص قاضی، دادگاه به‌صورت برخط و از طریق گوشی موبایل یا ابزارهای دیگر برگزار می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

اسکندری همچنین به حذف پرونده‌های کاغذی و سنتی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های دستگاه قضا در بهبهان اشاره کرد.

تعداد بالای پرونده‌های قضایی از دیگر موضوعات مطرح‌شده در نشست اصحاب رسانه با رئیس دادگستری بهبهان بود.

اسکندری اظهار کرد: فقط در یک ماه به طور میانگین ۲۰۰ تا ۲۵۰ پرونده به یک قاضی ارجاع می‌شود. در سال ۱۴۰۲ بیش از ۶۰ هزار پرونده به دادگستری بهبهان واصل شده است.

اسکندری گفت: در دادگستری بهبهان ۳ شعبه دادیاری، ۴ شعبه بازپرسی، ۴ دادگاه کیفری و ۵ دادگاه حقوقی دایر است که به همراه دادستان محترم و رئیس دادگستری مجموعاً ۱۸ قاضی مشغول فعالیت هستند.

اسکندری به آمار برخی از جرایم در بهبهان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۴۰۲ و در حوزه دادگاه کیفری ۱۹۶۰ پرونده سرقت تشکیل شده که نسبت به سال قبل ۶ درصد کاهش داشته است. همچنین، ۲۰۰۵ پرونده توهین در سال ۱۴۰۲ تشکیل شده که افزایش ۳۷ درصدی نسبت به سال قبل دارد.

وی ادامه داد: تصادف جرحی با ۱۴۰۶ مورد در سال ۱۴۰۲ و افزایش ۴ درصدی نسبت به سال قبل و کلاهبرداری سنتی و اینترنتی با ۱۲۱۷ فقره در سال ۱۴۰۲ و افزایش ۹ درصدی نسبت به سال قبل از مهم‌ترین جرایم دادگاه کیفری هستند.

اسکندری به آمار دعاوی حقوقی نیز اشاره کرد و گفت: تقاضای وجه یا بدقولی در پرداخت ۱۷۶۴ فقره در سال ۱۴۰۲، افزایش ۱۹ درصدی نسبت به سال قبل داشته است. مطالبه‌ی خسارت به اموال با ۱۱۲۶ فقره و ۳۹ درصد افزایش، مطالبه‌ مهریه با ۵۳۲ فقره و ۱۰ درصد افزایش، مطالبه سفته با ۴۴۶ فقره و ۳ درصد افزایش و طلاق توافقی و اختلافات خانوادگی با ۳۸۵ فقره و ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۲ از مهم‌ترین پرونده‌های دادگاه حقوقی بهبهان است.

رئیس دادگستری بهبهان گفت: ۲۷۶ پرونده زمین‌خواری در بهبهان تشکیل شده است. در سال ۱۴۰۲ برای ۶۷ پرونده حکم قطعی صادر شد و مجموعاً ۴۲۰ هکتار از اراضی ملی به دولت بازگردانده شد.

اسکندری اظهار کرد: با تلاش‌های صورت‌گرفته، ۹۸ درصد از اراضی ملی و ۵۸ درصد از اراضی کشاورزی کاداستر شده‌اند. البته در حوزه کشاورزی نیاز به تلاش بیشتر است. او افزود: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۱۶۰۰ فقره سند صادر شده است که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۲۵ درصدی دارد.

رئیس دادگستری بهبهان در پایان گفت: در مسیر مبارزه با مفسدین اقتصادی و مخلان امنیت و متعرضین به نوامیس مردم مماشات نمی‌کنیم و با قاطعیت عمل خواهیم کرد.

وی بر تعامل بااصحاب رسانه تاکیدنمود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.