نقش تاریخی و عجیب یک بهبهانی در کویت شدن کویت

با فقط ۱۰ دینار کویت که برای شهروند کویتی پول خردی بیش نیست، می توانید خود و خانواده در بهترین رستوران‌های شمال سیر شوید. رقمی حدود ۱/۷ میلیون تومان. مگر کویت چه دارد که این همه مردمش در تجمل می زیند و در دنیا مشهور به زرق و برق هستند؟!
کد خبر : 5587
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۲ - ۷:۰۵

بهبهان آنلاین:

بافقط ۱۰ دینار کویت که برای شهروند کویتی پول خردی بیش نیست، می توانید خود و خانواده در بهترین رستوران‌های شمال سیر شوید. رقمی حدود ۱/۷ میلیون تومان. مگر کویت چه دارد که این همه مردمش در تجمل می زیند و در دنیا مشهور به زرق و برق هستند؟! بیابانی برهوت، بی حتی یک جویبار دائمی، با تک تپه ای بیشینه ۳۳۰ متری. فاقد هر گونه جنگل طبیعی.

شریکان تجاری: ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، هند، سنگاپور، آلمان، ایتالیا، فرانسه، چین، هلند و…

 

با فقط ۱۰ دینار کویت که برای شهروند کویتی پول خردی بیش نیست، می توانید خود و خانواده در بهترین رستوران‌های شمال سیر شوید. رقمی حدود ۱/۷ میلیون تومان. مگر کویت چه دارد که این همه مردمش در تجمل می زیند و در دنیا مشهور به زرق و برق هستند؟!

بیابانی برهوت، بی حتی یک جویبار دائمی، با تک تپه ای بیشینه ۳۳۰ متری. فاقد هر گونه جنگل طبیعی. حتی میزان ذخایر نفتش بس کمتر از ایران؛ ولی با مدیرانی دلسوز و عاشق خدمت به شهروندان. با استراتژی سیاست خارجی باز و احساس امنیت بلند مدت و دلگرم به حمایت همه جانبه جهانی. با رهبرانی که بهترین ها را برای ترقی این صحرای کوچکتر از یک استان ایران انتخاب می کنند. مردمی راستگو و اتفاقا دیندار و شیعیانی بس معتقد *

 

اتفاقا داستان ساختن و ترقی کویت در کتاب های درسی این ملت آمده است. ایرانیان جنوبی یا شمال خلیج فارس، نقش محوری در ساختن و پیشرفت این کشور داشته اند. بوشهریها، لاری ها، دیلمی ها و گناوه ای ها.

 

در اینجا تیتر وار تنها به نقش بهبهانی هادر ساخت و توسعه کویت اشاراتی گذرا می شود.

کوت در عربی به معنای دژ است. در ۱۱۱۰ هجری، شیخ قبیله بنی خالد و بزرگ منطقه الاحسا برای انباشت آذوقه و سلاح، دژی کوچک (کویت مصغر کوت است. یعنی قلعه کوچک) می سازد.

 

ولی پس از مدتی آن را به دودمان نزدیکش آل صباح و شیخش سعدون بن محمد هدیه داد. زین پس شیوخ آل صباح از ایرانیان به ویژه بهبهانی ها با گرمی دعوت کردند که به کویت کوچ کنند. چند صد خانواده معمار، تاجر، هنرمند طلاساز، حلواپز و… بهبهانی به مینا آل‌احمدی رفته و در شرق این شهر کوچک ساکن می شوند(از جمله به دلیل گسترش اختلافات درون شهری؛ قنواتی-بهبهانی).

مراد بهبهانی برای ورود کویت به عصر مدرنیزاسیون با یاری همشهری های سابق، نخست موسسه ساعت امگا را تاسیس نمود که در همه کشورهای خلیج فارس تبدیل به برند شد. سپس درست در ۱۹۴۵ با تشکیل گروه بازرگانی بهبهانی، داد وستد بسیار پر منفعتی را با ژاپن شروع کرد. او از عطش “ژاپن شکست خورده” به داد وستد آگاه بود.

 

سپس در همین سال نخستین ایستگاه رادیویی را در کویت افتتاح کرد. تنها سه سال بعد ایستگاه تلویزیونی کویت توسط مراد افتتاح شد. ۱۹۴۹ طی سفری پر مشقت ۱۹ شبانه روزه، با کشتی، هواپیما، خودرو به نیویورک رسید و قرارداد تولید و ایجاد موسسه تهویه مطبوع را با آمریکایی ها بست. زان پس کویتی ها با وجود تهویه سازها، از جهنم داغ این برهوت نجات یافتند.

 

کویت و دودمان صباح، از او و خانواده اش، به عنوان قهرمان ملی نوسازی کویت یاد می کنند. او در سال 2005 درگذشت.

 

منبع: کانال تلگرامی نویسنده (با اندکی تغییر)

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.